Poradnik rodzica

PORADNIK DLA RODZICA:
PIERWSZA WYCIECZKA SZKOLNA

Wybierając się na wycieczkę zarówno 1-dniową, jak i kilkudniową każdy uczeń powinien posiadać przy sobie aktualną legitymację szkolną!

Ubranie:

Na wycieczkę najlepsze będzie ubranie na tzw. ”cebulkę” i wygodne, nieprzemakalne buty, które sprawdzą się, gdy spadnie deszcz oraz podczas wielogodzinnego zwiedzania. Ubrania dostosuj do pory roku. Nie zapomnij o kurtce przeciwdeszczowej, a latem o nakryciu głowy chroniącym przed słońcem i kremie z filtrem UV. Na wyprawę do lasu przyda się środek odstraszający komary.

Pakowanie plecaka / torby podróżnej:

 • Dostosuj wielkość bagażu do ilości dni na wycieczce, spakuj tylko niezbędne rzeczy. Dobrze, aby dziecko uczestniczyło w pakowaniu plecaka – dzięki temu będzie wiedziało, co ma ze sobą na wycieczce, jak wygląda jego kosmetyczka czy ręcznik.
 • Sprawdź prognozę pogody i dostosuj do niej ubrania. Weź pod uwagę, że dzieci na wycieczkach dużo czasu spędzają w lesie i na pieszych wędrówkach. Ważne, żeby ubrania i buty były wygodne i aby dziecko nie musiało się martwic, że pobrudziło czy zniszczyło nową rzecz.

Na dłuższy wyjazd przydadzą się:

 • Przybory toaletowe w małych i szczelnych opakowaniach
 • ubrania na zmianę,
 • ręcznik,
 • piżama,
 • klapki tenisówki do chodzenia po ośrodku.

Kieszonkowe i wartościowe przedmioty:

 • Dziecko nie powinno zabierać ze sobą cennych przedmiotów. Wychowawca ani organizator nie bierze za nie odpowiedzialności.
 • Nie dawaj dziecku zbyt dużej ilości gotówki. Porozmawiaj z innymi rodzicami podczas zebrania i razem ustalcie wysokość kieszonkowego, aby wszystkie dzieci miały podobną kwotę pieniędzy. Małe kieszonkowe przyda się na batonik, coś do picia i pamiątki.

Przed podróżą:

 • Przed wyjazdem nie dawaj dziecku do jedzenia ciężkostrawnych potraw.
 • Dowiedz się, jak długo będzie trwała podróż i o której będzie obiad. Dostosuj ilość prowiantu do długości podróży. Najlepiej naszykuj kanapki i jabłko, a do picia wodę mineralną.
 • Jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, odpowiednio wcześniej podaj mu lek oraz na wszelki wypadek zaopatrz w worek foliowy.

Zakwaterowanie i wyżywienie:

Obiekty, w których kwaterowane są dzieci spełniają wymogi stawiane obiektom przeznaczonym dla wypoczynku dzieci i młodzieży, są kontrolowane przez Straż Pożarną i Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Wyżywienie na imprezach odbywa się według norm i wytycznych obowiązujących do żywienia dzieci i młodzieży. Jeśli dziecko wymaga specjalnej diety (np. bezglutenowej), należy ten fakt zgłosić przed dokonaniem rezerwacji, w celu potwierdzenia możliwości realizacji tych świadczeń. Na imprezach zagranicznych żywienie odbywa się według kulinarnych obyczajów danego kraju.

Kadra:

Kadra zatrudniana do opieki wychowawczej podczas wypoczynku posiada odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. Współpracujemy wyłącznie z doświadczoną kadrą.

Transport:

Organizatorzy korzystają ze sprawdzonych przewoźników, których autokary przechodzą obowiązkowy przegląd techniczny. Dodatkowo na życzenie rodziców przed wyjazdem autokar może być sprawdzony przez policję. Policja sprawdzi, czy autokar ma sprawne światła i opony, a także trzeźwość kierowcy i jego dokumenty. Godziny wyjazdów i przyjazdów określone są w planie podróży.

Ubezpieczenie:

Bezpieczna podróż to również kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa. Oferowane w cenie imprezy ubezpieczenie obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia (KL), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i ubezpieczenie bagażu w przypadku wycieczek lotniczych.

prodzica